23
Dec
Karate-do, Japonca'da.
"Boş" anlamına gelen kara ve "el" anlamına gelen te kelimelerinden oluşur. Karate kelimesinin tam Türkçe tercümesi "boş el" olarak karşımıza çıkar. Buna karşın buradaki boş'luk kökenleri Uzak Doğu düşüncesinde aranması gereken felsefi bir kavramdır. Karete kelimesinin anlam olarak karşılığının "boş zihin" (empty mind) olduğunu düşünmek daha doğru olur. Yol anlamına gelen - do ekinin de gelmesiyle Karate-do herhangi bir kendini savunma uygulaması olması olmasının ötesinde başlı başına bir yaşam biçimidir.
Devamı
24
Dec
Karate çalismasi temel olarak üç bölüme ayrilir:.
Kihon (Temel teknikler), Kata (Formlar) ve Kumite ( müsabaka). Her bölüme ait teknikler refleks haline dönüşene değin eğitim en temel düzeyde verilir. Kişi, zaman içinde teknik olarak geliştikçe, fiziksel gelişme de gerçekleşir. Bununla birlikte çalışmalar daha yüksek dayanıklılık gerektirmeye başlar. Bu aşamada öğrenci daha ayrıntılı ve zor kata çalışmalarına ve daha hareketli kumite çalışmalarına başlar. Çalışmalar sürdükçe kişi, dayanıklılık, hız ve koordinasyon kazanır. İdmanlar sırasında Karategi denilen özel ve hafif bir giysi giyilir. Bunun dışında, kişinin kendisini ve çalışma arkadaşını sakatlanma ihtimaline karşı koruyan "ellik" ve "dizlik" kullanılır. Genel kabulün aksine, Karate-do çalışmalarında sakatlanma olayları diğer spor çalışmalarına nazaran daha düşük seviyededir. Kişinin yetkinlik kazanması, hareketlerini ve hislerini kontrol altında tutması ile ölçülür..
Devamı
1 2 3

Sensei Dogan KILIÇ

Karatede yaklasik 11 yil milli takimlar teknik direktörlügü yapan
Dogan KILIÇ uzunca bir aradan sonra spor hayatina döndü. Bomonti Parkta tekrar sampiyonlar yetistirmek için spor salonu açan Dogan KILIÇ daha önce avrupa ve dünya sampiyonu olan Bahattin KANDAZ,Leyla GEDIK,Sayit UÇAN,Ibrahim DILER gibi sampiyonlarida yetistirmistir. Günaydin,Sabah ve ATV'de karate ögretiyoruz dersleriyle Türkiye'ye karatenin yayilmasinda ençok emegi geçen Sensei Dogan KILIÇ olmustur..
.

Karate Ögretiyoruz Programindan.